Mentális problémák melyek előjöhetnek a mobilitás alatt. Number 2.
Utolsó posztom ilyen témában, de bízom benne hogy sokat segít. Sokszor már a felismerés is segít!
Identitás krízis: Sok külföldivel leszel körülvéve nem fogod érezni, kivéve, ha nagyon bezárkózol. Egyet jegyezz meg ide. Az az ország ahová nem születtél le ott mindig idegen leszel. Hmm ja fájdalmas…
Bikulturális stressz: Azok számára, akik huzamosabb ideig külföldön élnek, a két kultúra közötti „zsonglőrködés” stresszes lehet. Belső feszültséget és zűrzavart okozhat az a küzdelem, hogy egyensúlyban tartsuk a saját kultúrához való kötődést, miközben alkalmazkodni kell egy új kultúrához.
Imposztor-szindróma: A külföldön élő emberek, különösen, ha új munkahelyen vagy oktatási környezetbe kerülünk, megtapasztalhatjuk az imposztor szindrómát. Úgy érezzük, hogy nem tartozunk ide, különösen akkor jelentkezik, ha „kívülállónak” tekintjük magukat egy idegen környezetben. Nekem is nagyon ismerős az érzés, sétálok a városban élből kiszúrják, hogy Európai vagyok és angolul szólnak hozzám. Ezt Isztanbulban éreztem sokszor, hogy bizony nagyon kívülálló vagyok.
Pénzügyi stressz: Brutális árak vannak, nehéz megélni. Az ösztöndíj néha nem teljesen elég. Ha nem jól gazdálkodsz, vagy kölcsön kell kérni, esetleg valamilyen plussz probléma adódik jön a pénzügyi stressz. Valójában a legrosszabb! Erről majd lesz egy külön blog szerintem hogy hogyan gazdálkodjunk a mobilitás alatt a pénzünkkel. De ez a jövő zenéje.
Re-entry Shock: Ezt gyakran figyelmen kívül hagyják, de ugyanolyan intenzív lehet, mint a kultur sokk. Hosszabb külföldi tartózkodás után hazatérve az emberek küzdhetnek a re integrációval. Az otthoni kultúrájuktól való elszakadás érzése és az átélt változások megrázóak lehetnek, néha depresszióhoz vagy szorongáshoz vezethetnek. Nekem Isztanbul után Pécsre hazatérni furcsa volt hosszú idő óta nem találkozni a szaktársakkal. A csendes utcák. Nem éreztem nehéznek visszarázódni, de a „furcsaság” érzése jelen volt!
Mindenesetre barátkozz másokkal, hívj magadhoz akár családtagot, barátot akár egy hétre, levelezz, írd ki magad (például bloggal) ennek is van terápiás hatása, ha hiszed, ha nem próbáld ki! Majd talán erről is írok. Kényeztesd magad, csinálj magadnak terveket. Csinálj netflix and chill-t, játsz valamilyen PC-s játékkal. Ezek nekem segítettek! Használd néha az Escapism nevű jelenséget. Csak ne ess át a ló túloldalára! Feladatok először minden más másodszor!
Az escapism arra a tendenciára utal, hogy elkerüljük a nehéz valósággal vagy érzelmekkel való szembenézést azáltal, hogy eltereljük a figyelmet, vagy olyan tevékenységeket folytatunk, amelyek átmeneti enyhülést nyújtanak, mint például a tévénézés vagy a videojátékozás. Ez egy módja annak, hogy az egyének mentálisan "meneküljenek" a stressz, a problémák vagy a kellemetlenségek elől a mindennapi életük során.
__________________________________________________________________________________
Ha tetszett a blogom, esetleg szívesen támogatnál az alábbi gombra kattintva megteheted.
Németh Szilveszter