2025. jún 29.

Pride Görögországban és Thesszalonikiben. Aktuális.

írta: Németh Szilveszter
Pride Görögországban és Thesszalonikiben. Aktuális.

Minden évben van pride és van róla szó ha tetszik valakinek ha nem. Szerintem egy jó dolog, mert egy olyan oldalát is megmutatja a társadalomnak ami amúgy rejtve van. Ebből kifolyólag azt gondolom hogy egyébként sok más csoport és szubkultúra is felvonulhatna például a fogyatékosok is. Ők is kissé rejtettek. A negatív oldala a dolognak hogy kissé eltereli a figyelmet a komolyabb problémákról és minimum 2 hétig és egy hónapig szó van róla. Azt gondolom az emberiség a történelme alatt sokat fejlődött etikailag és a pride és az elfogadás ennek is a része és megnyilvánulása. Azért hozzáteszem néhány figura tényleg túlzásba esik és direkt provokatív amire nincs szükség szerintem. De van amúgy értelmes része is a pridenak amin a legtöbb ember átsiklik, például célja felhívni a figyelmet a szexuális védekezésre.

Pride Görögországban: Szivárvány a történelem árnyékában

A görög utcákon júniusban nemcsak az antik oszlopok vakító fehérje és az Égei-tenger mélykékje dominál hanem a szivárvány színei is. Athén, Thesszaloniki és más városok évről évre hangosabb, bátrabb és szeretettel telibb Pride rendezvényeknek adnak otthont, amelyek egyszerre ünneplik az LMBTQ+ közösséget és küzdenek a még mindig fennálló társadalmi korlátok ellen.

Egy ősi kultúra és a modern identitások

Görögország történelme tele van olyan figurákkal és történetekkel, amelyek a mai napig ihletőek a queer közösség számára. Az ókori Hellászban a nemi identitás és szexualitás sokkal rugalmasabb fogalmak voltak, mint a későbbi nyugati keresztény normákban. A Szapphó által írt költemények, vagy az olyan kapcsolatok, mint Akhilleusz és Patroklosz barátsága, (vagy szerelme) a mai napig inspirálják a közösséget.

De a múlt romantikus nosztalgiája mellett a jelen realitásával is szembe kell nézni. A görög társadalom mélyen konzervatív gyökerei különösen a görög ortodox egyház befolyása sokáig akadályozták a jogi és társadalmi egyenlőséget.

A görög Pride születése és fejlődése


Az első hivatalos athéni Pride-ot 2005-ben rendezték meg. Ez viszonylag későn volt, ha Nyugat-Európához hasonlítjuk. Azóta hatalmas fejlődésen ment keresztül: ma már tízezrek vonulnak végig a belvároson, zenével, tánccal és rengeteg szeretettel.

Thesszaloniki.

 Mint tudjuk az ország második legnagyobb városa. Sajnos pont pár nappal a pride előtt jöttem el. De itt különösen fontos szerepet tölt be a pride: az itteni Pride gyakran bátrabb, politikusabb, és sokszor provokálja is a helyi hatalmat vagy egyházi vezetőket. (mint általában sok más országban is) Az észak-görög város 2017-ben például házigazdája volt az EuroPride-nak is, ami nagy nemzetközi elismerés. Hozzáteszem annyira nem kell meglepődni aki járt már Thesszalonikiben az tudja mennyire átitja a poltika az egész várost. Mindenhol graffitik és tüntetések. Tényleg mindenhol még az egyetem berkein belül is.

Mit jelent a Pride ma Görögországban?
A Pride Görögországban nem csupán ünnep, hanem politikai tett is. A melegházasságot például csak 2024-ben legalizálták, ami hatalmas előrelépés volt, de transz jogok, családjogi kérdések és a társadalmi elfogadás továbbra is kihívást jelentenek.

Sok fiatal, főként vidéken még mindig rejtegetni kénytelen valódi önmagát. Számukra a Pride nemcsak egy nap a naptárban, hanem reménysugár, bizonyíték arra, hogy nincsenek egyedül.

Együtt a napfény alatt

Ha Görögországban jársz júniusban, próbálj eljutni egy Pride-felvonulásra. Nemcsak a politikai üzenet, hanem az érzelmi ereje miatt is különleges élmény. A színes zászlók alatt a szeretet, az elfogadás és a közösség ereje egyesíti az embereket turistákat, helyieket, fiatalokat és időseket.

N.Sz

Szólj hozzá