A pannónia program és a Soft skillek!
A külföldi mobilitás jelen esetben a pannónia program remek lehetőséget nyújt az úgynevezett soft skillek fejlesztésére. Ezek olyan dolgok amik (hallomás alapján) az elit oktatás részét képezik. Például olyanokatnak akik nem a közoktatásban tanulnak. Hanem kemény fizetős iskolákban vagy magyarországi külföldi intézményekben ahol pl nemzetközi érettségit lehet szerezni. Nos ezeken a helyeken nagy hangsúlyt kapnak a soft skillek, De önállóan is fejleszthetőek, ráadásul ahogy a címben is írtam a külföldi mobilitás is tökéletes alkalom hogy ezeket a képességeinket is fejlesszük.
KEzdjük is egy definícióval utána pedig felsorolom azokat a szoft skilleket melyek relevánsak a címadás szempontjából. Illetve írok kicsit a külföldi program és a soft skillek kapcsolatáról is.
Mi az a soft skill?
A soft skillek azok a „puha” készségek,(hú de rosszul hangzik magyarul) amelyek nem mérhetők vizsgákkal vagy bizonyítványokkal, mégis kulcsszerepet játszanak abban, hogy valaki mennyire sikeres a munkahelyén és az élet más területein.
-
Kommunikációs készség
-
Empátia
-
Problémamegoldó képesség
-
Csapatmunka
-
Alkalmazkodóképesség
-
Időgazdálkodás
-
Konfliktuskezelés
-
Kritikai gondolkodás
-
Vezetői készségek
-
Kreativitás
-
Megbízhatóság
-
Stresszkezelés
-
Pozitív hozzáállás
-
Asszertivitás
-
Önfejlesztés iránti igény
-
Etikus gondolkodás / Integritás
-
Türelem
-
Figyelem a részletekre
-
Nyitottság a visszajelzésre
-
Érzelmi intelligencia
Pannónia program és a Soft skillek.
Amikor valaki pannónia programra megy, nemcsak új egyetemre, hanem egy teljesen új világba csöppen. Az ismeretlen nyelv, az eltérő tanítási módszerek, az új lakótársak, a kulturális különbségek mind-mind kihívást jelentenek. Pont ezek formálják a soft skilleket. Íme néhány példa:
-
Alkalmazkodóképesség: Amikor más az órarend, a szokások vagy akár az étkezési kultúra, gyorsan meg kell tanulni rugalmasnak lenni.
-
Problémamegoldás: Hogyan oldasz meg egy felbontott albérleti szerződést vagy egy nyelvi félreértést? A külföldi mobilitás alatt egy csomó ilyen helyzettel kell majd szembenézned.
-
Önállóság és felelősségvállalás: Távol a családtól és a megszokott környezettől, minden döntés a te kezedben van.
-
Multikulturális együttműködés: Nemzetközi csoportokban dolgozni új nézőpontokat ad, és fejleszti az empátiát, a türelmet.
Végül egy történettel zárok amiben szemléltetem hogy fejlődik 1-1 szoft skill.
Volt olyan is, amikor elveszett a bőröndöm (igen, rögtön az érkezés napján), vagy amikor az albérlet tulajdonosa nem válaszolt egy hétig, miközben nem volt fűtés. Ezekben a helyzetekben nem volt ott a család vagy egy barát, hogy megoldja helyettem a dolgokat. Helyette jött az improvizáció, a kreatív problémamegoldás, és persze néha egy kis pánik is de mindig megtaláltam a megoldást. És ettől nőtt az önbizalmam.
N.Sz