2025. júl 03.

A legnagyobb Görög mitológiai tévhitek!

írta: Németh Szilveszter
A legnagyobb Görög mitológiai tévhitek!

Az előző poszthoz hasonlóan ebben a blogban most a szerintem legnagyobb Görög mitológia tévhiteket fogom nektek itt listázni. Ez egy kicsit úgy gondolom, hogy még izgalmasabb mert a míg a görög történelmet kevesen ismerik a mitológiával és a mitológia történetekkel sokkal többször találkoznak. Főleg számítógépes játékokban és filmekben is. Csak sajnos nagyrészük egyáltalán nem hű az eredeti mítoszokhoz ésé kultuszokhoz sem. Miért? Erre ne kérdezzünk most rá. De olyasmi lehet mint a Witcher és Hanry Cavill története. Vagyis hogy túlságosan eltérítik az írók az eredeti történetet az a saját agyszüleményeiktől.  De például ábrázolásmódban sem tetszik sokszor. Csak egy példa: Láttam egy medúza tetkót nemrég. Gyönyörű arc kígyókkal a haja helyett. Olyan szinten szimbolikusan stimmelhet a dolog hogy medúza eredetileg nem ilyen volt és a tetkó szimbolizálja ezt az átalakulást, bár ebbe a mai divatvilágba szerintem sokan így képzelik el medúzát. De végtére is egy csúnya szörnyeteg lett. A tévhitek eredete amúgy onnan ered hogy az emberek nehezen függetlenítik a görög vallást a keresztény vallásról ami úgy beivódott az emberekbe. Tehát Például ez a kisarkított jó-rossz ami a keresztényeknél jelen van és az ember is szívesen húzza rá ezt a jó-rossz viszonyt az élet minden területére.
(amazonos medúzafigura)



Na de nézzük a listát. Jó szórakozást hozz:

1. Tévedés: A titánok gonoszak voltak, az istenek jók
Valóság: A görög mitológia nem moralizált úgy, mint a keresztény hagyomány. A titánok nem voltak „gonoszok”  egyszerűen az isteni rend előtti generációt képviselték. Kronosz például ugyan felfalta gyermekeit, de Zeusz sem volt épp példakép: megtévesztett, elrabolt, sőt megbüntetett isteneket és halandókat egyaránt.

2. Tévedés: Medúza mindig gonosz szörnyeteg volt
Valóság: A legismertebb verzió szerint Medúza egy áldozat volt de eredetileg gyönyörű nő, akit Poszeidón megerőszakolt Athéné templomában. Athéné ezután büntetésből szörnyeteggé változtatta. Medúza figurája tehát sokkal tragikusabb, mint ahogy azt gyakran ábrázolják.

3. Tévedés: Hádész maga az ördög a görög mitológiában
Valóság: Hádész nem volt „gonosz” istenség. Ő az alvilág ura, de nem ördögszerű alak. Őrzi a holtak birodalmát, igazságos és szigorú. A „pokol” fogalma sokkal inkább a kereszténységből ered, nem az antik hitvilágból.

4. Tévedés: A görög istenek halhatatlanok voltak, de legyőzhetetlenek is
Valóság: A görög istenek valóban halhatatlanok voltak, de nem sebezhetetlenek. Harcoltak egymással, elestek csatákban, vagy átmenetileg meg is alázták őket. Például Héra, Athéné és Aphrodité is kegyetlen versengésbe keveredtek a Trója előtti események során.

5. Tévedés: Az istenek mindig hatalmas templomokban éltek
Valóság: A templomok nem az istenek „lakóhelyei” voltak, inkább szentélyek, ahol az emberek áldozatokat mutattak be. Az istenek lakhelyei a mitológia szerint a Mount Olympos-on voltak amit azonban a halandók nem érhettek el.

6. Tévedés: A görög mitológia egy egységes, kanonizált történet
Valóság: A görög mitológia sokféle, néha ellentmondó verzióból áll. Például Prométheusz sorsa, vagy Akhilleusz halálának módja különböző forrásokban máshogyan szerepel. Nem volt „egyetlen igaz” változat.  Ez nem Biblia, hanem élő hagyomány volt, amit szájról szájra adtak tovább.

N.Sz

Szólj hozzá