Görög Közmondások és Idézetek. Húsig hatol!
Ebben a blogposztban összegyűjtöttem néhány különösen érdekes vagy elgondolkodtató görög közmondást és idézetet, valamint a hozzájuk tartozó magyarázatot. Tekintsétek meg a válogatásomat a legjobbak közül!
A válogatási munkám részét képezte az, hogy akárhányszor beíram bizonyos nemzetek közmondásait az internetre, például kínai közmondások, német közmondások stb... érezhető volt egyfajta sematikusság amit totál egyszerűen a magyarra is rálehet húzni olyanokra amit mindenki ismer. Valószínűleg az itt felsoroltak között is lesz ilyen jellegű, de próbáltam mindig a számomra (érzésre szokatlan) darabokat kiválogatni. Remélem néhány dolog elgondolkodtat közülök ahogy engem is.
„A kezdet a fele mindennek.” – Arisztotelész
Egy klasszikus idézet az ókori görög filozófustól, ami ma is pontos: ha egyszer elkezded, már félig kész vagy. Az első lépés megtétele gyakran a legnehezebb de onnantól már a haladás útjára léptél.
„Aki siet, megbotlik.”
Ez a közmondás emlékeztet minket arra, hogy a kapkodás több kárt okozhat, mint hasznot. Türelem és átgondoltság vezet hosszú távon a sikerhez nem pedig a gyors megoldások.
„Egyiké a név, másiké az érdem.”
Ez a mondás arra világít rá, hogy nem mindig az kapja a dicsőséget, aki megérdemli. Néha a hírnév és a valódi érték nem ugyanannál az embernél van örök igazság, nemde?
„A szemek, amelyek nem látják egymást, hamar felejtenek.”
Ez a szentimentálisabb közmondás a távolság és az emberi kapcsolatok viszonyát fogalmazza meg. A fizikai jelenlét, az együtt töltött idő megerősíti a kötelékeket ha ez hiányzik, a kapcsolat is elhalványulhat. Ez igaz kb mint az online oktatás, meglehetősen lélektelen volt covid idején.
„Ahol szegénység van, ott nincs öröm.”
Ez a mondás nem csak az anyagi szegénységre vonatkozik, hanem a lelki, érzelmi ürességre is. Arra emlékeztet, hogy a nélkülözés/hiány legyen az pénzben, szeretetben vagy reményben gyakran maga után vonja az öröm hiányát is.
„A nyelvnek nincs csontja, mégis csontot tör.”
Ez a mondás a szavak erejéről szól. A fizikai erőnél néha sokkal fájdalmasabb tud lenni egy rosszul megválogatott mondat. A görögök már rég rájöttek: a nyelv élesebb lehet a kardnál is.
„Tanulj meg egy mesterséget, hagyd ott – ha éhezel, majd előveszed.”
Ez a közmondás arra utal, hogy a tudás és a szakértelem sosem vész el. Még ha nem is használod azonnal, egyszer még jól jöhet.
„Γνῶθι σεαυτόν” – Ismerd meg önmagad
Az ókori delphoi jósda híres felirata. Ez az önismeret fontosságát hangsúlyozza mert hogyan tudnánk másokat vagy a világot megérteni, ha önmagunkkal sem vagyunk tisztában?
N.Sz