A hazatérés utáni kultúrsokk: a 'reverse culture shock' jelensége" #Pannónia
Ebben a blogban a "reverse culture shock" jelenségről írok nektek. Kissé engem is érintett bár nem olyan erőteljesen. Mindjárt le is írom hogy milyen formában. De előtte nézzük meg mit is jelent definíciószerűen a reverse culture shock.
A reverse culture shock (visszatérési kultúrsokk vagy fordított kultúrsokk) azt a pszichológiai és érzelmi kihívást jelenti, amit valaki akkor él át, amikor egy hosszabb külföldi tartózkodás után visszatér a saját hazájába és meglepő módon nehézséget okoz újra beilleszkednie a megszokott környezetbe.
Fő jellemzői:
Érzelmi zavarodottság: A hazatérés után az illető azt tapasztalja, hogy már nem illik bele teljesen a korábbi környezetébe.
Elidegenedés érzése: Úgy érezheti, hogy megváltozott, de a környezete nem emiatt idegennek tűnhet az otthon is.
Frusztráció: A kulturális különbségek, amelyeket korábban megszokott vagy elfogadott, most zavarónak hatnak.
Nehézségek a kapcsolatokban: Barátokkal, családdal való kapcsolatok újraértelmezése néha távolság alakulhat ki.
Idealizált emlékek ütközése a valósággal: Az otthon iránti nosztalgia nem egyezik a visszatéréskori tapasztalatokkal.
Példa:
Ha valaki több évet töltött egy másik országban tanulással vagy munkával, és ott teljesen beilleszkedett, új szokásokat vett fel, akkor hazaérkezve csalódhat abban, hogy az otthoni élet nem olyan izgalmas, vagy az emberek másként gondolkodnak, mint amit megszokott.
Miért történik ez?
Mert az ember gyakran tudat alatt idealizálja a hazáját, vagy elvárja, hogy minden ugyanúgy legyen, mint amikor elment. Időközben azonban ő maga is változott, és az otthoni világ is.
Az idő és az emberek változnak. Nekem unokatesóm megházasodott és egy házasság a legtöbb esetben a barátság és jó viszony gyilkosa. Amikor hazajöttem már a korábbi majdnem minden héten történő találkozásokat felváltotta a feleség, gyerekek és a munka. Az osztálytársaim akiket korábban megismertem is részt vettek szakesteken és csúsztak vagy elszakosodtak más szakirányokba. De az élet ilyen és ez mind úgyis megtörténhet ha ottvagy és velük maradsz. Például az egyik szakesten az oszt társam becsajozott és mondták mások is hogy ő most a barátnőjével tölt el több időt. Kíváncsi lennék szingli lányok is ugyanígy éreznek e. Szóval nálam ez a nehzéségek a kapcsolatokban jellegű jellemző az amit tapasztaltam. De azért az alkalmazkodás sem könnyű. De ezen simán túl lehet tenni magad és még hozol haza is egy kis kultúrát és új dolgokat a családnak ami izgalmakat hoz a mindennapokba. Például a szuvenírek, a fotók, a receptek amiket megcsinálok. Illetve minden éven csinálok egy olyan naptárat a nagymamámnak amiben az én általam készített képek vannak és ez a görög képeimet is tartalmazni fogja.
N.Sz