Miért nem megyek MA-ra? (mesterképzés)
Hamarosan készülök elvégezni a BA diplomámat. Szívesen is folytatnám a mesterképzést is valamilyen irányon de sajnos nagyon távol lakom GYMS megyeiként a tudományegyetemektől. Az egyik ok hogy nem folytatom a tanulmányaimat az ez. Messze lakom. Minden évben küzdeni a kollégiumi helyekért vagy az albérletért és 3-4 emberrel egy szobában élni kissé belefáradtam ebbe az életformába. Kicsit titkon mindig irigykedtem azokra akik abba a városba laknak mondjuk szüleikkel ahol az egyetem van és kvázi csak átugranak és otthon tudnak tanulni és kaját is kapnak. Tehát tulajdonképpen ez a távolság a fő ok amiért nem tanulok tovább. Aztán persze van a levelező képzés is, de az mégsem olyan, illetve nem is elérhető minden szaknál!
A másik ok az hogy Németországba költöztem időközben. Igazából úgy tudom, hogy kint a magyar BA-t elismerik és lehet náluk angol és német nyelvtudással folytatni bizonyos MA-kat. Sajnos a mai világban hallani olyanokat hogy BA val nem számítasz profinak csak MA-val de én úgy érzem nekem elég volt. Pedig amúgy folytatnám, de az egyetemi életem hozta magával a házasságot és a családot, (remélem gyereket nem lol,) de így már kissé nehezebb pénz nélkül az egyetemen "student" státuszban fentmaradni. Pedig amúgy az MA hozzátehet sokat egy karrierhez és egy jó álláshoz és ellenben a BA-val csak 2 év. Ha lenne 1 éves MA képzés azt mondanám, hogy azt bevállalom.
A bölcsész szak, a szabad bölcsészet meg amúgy különösen jó szerintem arra hogy MA-ra lehessen vele menni. Például azért mert ugye szakpárra épül. Tehát van egy majorod és egy minorod és mindkettővel tudsz menni MA-ra legalábbis beleszámít. Na most klasszika fiolológia és a filozófia is megnyit kapukat a továbbtanulás felé.
Filozófia BA-val
Filozófia MA — természetes választás, tovább mélyítheted a filozófiai ismereteidet.
Logika, tudományfilozófia, etika mesterképzések — ha vannak ilyen specializációk az egyetemen.
Kognitív tudományok — ahol a filozófia, pszichológia és neurológia is találkozik.
Történelem, irodalom, kulturális tanulmányok — ahol a filozófiai háttértudás jól jöhet.
Politológia, jogtudomány — ha érdekli a politika- vagy jogfilozófia.
Klasszika filológia BA-val
Klasszika filológia MA — természetes folytatás.
Ókortudomány, régészet — ahol az ókori nyelvek és kultúrák ismerete kulcsfontosságú.
Irodalomtudomány, komparatisztika — ahol az ókori irodalom alapokat ad.
Nyelvészet — az ókori nyelvek ismerete segíthet a nyelvészet egyes területein.
Mi lesz ha befejezem a BA-t valószínűleg egy év alatt ráfekszem és megcsinálom a német nyelvvizsgámat. Utána pedig jó lenne valahol dolgozni. Az pedig hogy lesz-e MA az majd kiderül de egyelőre nincs ott a porondon.
N.Sz